piątek, 8 kwietnia 2011

N E T HERITAGE

6 kwietnia uczestniczyliśmy w międzynarodowych warsztatach wymiany wiedzy NET HERITAGE European network on reserch programme applied to the protection of tangible cultural heritage, poświęconych edukacji w dziedzinie badań nad dziedzictwem w zmieniającym się świecie, które odbyły się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Konserwatorzy MŁK w Centrum Nauki Kopernik.
Program NET HERITAGE jest pierwszą znaczącą inicjatywą rozpoczynającą koordynację narodowych programów badań nad ochroną materialnego dziedzictwa kultury w krajach europejskich.
W międzynarodowym towarzystwie wzięliśmy udział w dwóch specjalistycznych warsztatach wymiany wiedzy.

WARSZTAT I: E=mc2- Efektywność równa się Kontrola Mikroklimatu prowadzony przez Matija Striliča z Centrum Zrównoważonego Dziedzictwa The Barlett School of Graduate Studies University College London.
Poznajemy szczegóły techniczne konstrukcji ram beztlenowych, wpływ środowiska beztlenowego na pigmenty i barwniki.
Uczyliśmy się jak oceniać korzyści z kontroli mikroklimatu podczas przechowywania i eksponowania zabytków. Dowiedzieliśmy się jaki może być wpływ tlenu i zanieczyszczeń powietrza na obiekty zabytkowe. Ocenialiśmy korzyści stosowania ram beztlenowych dla obiektów. 
Co ciekawe, poznaliśmy zapach zabytków! a dokładnie - jakie substancje chemiczne emitowane przez obiekty gromadzą się w ich mikrootoczeniu. 

WARSZTAT 2: Zarządzanie dziedzictwem i jego udostępnianiem w niepewnej przyszłości prowadzony przez Peter Brimblecompe ze Szkoły Nauk o Środowisku, Uniwersytet Wschodniej Anglii w Norwich.
Uczyliśmy się jak określać grupy czynników o potencjalnie największym wpływie na dziedzictwo (zmiany społeczne i historyczne, ocieplenie klimatu, dążenie do zmniejszenia emisji CO2, zwiększająca się dziura ozonowa...!!!), zapoznaliśmy się z różnymi stopniami szkodliwości tych zagrożeń i możliwościami przeciwdziałania tym najgroźniejszym. 
Przerwa kawowa w doborowym towarzystwie konserwatorów z Muzeum Pałac w Wilanowie
Dwa najważniejsze wnioski z warsztatów, dotyczą wszystkich opcji w naszym Muzeum: 
1) Motywacja działań dla konserwatorów i kuratorówdziedzictwo kultury jest dobrem nieodnawialnym.
2) Motywacja dla marketingu: unikalna wartość dziedzictwa przyczynia się do rozwoju gospodarki.

Edukacja i badania nad dziedzictwem pomogą pogodzić te dwa kierunki rozwoju prowadząc do RÓWNOWAGI pomiędzy UDOSTĘPNIANIEM i OCHRONĄ. 






Brak komentarzy: